על החשיבות שבליווי שמאי בזמן תהליך רכישת קרקע חקלאית

 כמו בכל עיסקה כלכלית, אין לצאת לדרך בלי ליווי מקצועי. כאשר אתם פונים או מעוניינים לרכוש אדמות חקלאיות במטרה שהפשרת אדמות אלה תצליח, ותוכלו לבנות עליה או למכור אותה בעתיד כאדמה לבנייה, יש לפנות לשמאי אשר יוכל לבדוק עבורכם את האדמה ולא להשאיר אתכם טרף לכרישי נדל”ן ושרלטנים, המעוניינים להרוויח כסף קל על גבכם. לוויי של שמאי קרקעות הוא בעל חשיבות עליונה כדי שלא תצטערו על ההשקעה שלכם בעתיד .

מאת: אורן קובי

אורן קובי

רכישת קרקע חקלאית המיועדת להפשרה היא עסקה טובה
למרות שיש לא מעט שרלטנים שינסו למכור לכם אדמות זולות ללא כל סיכוי להפשרה רכישת אדמות חקלאיות שמיועדות להפשרה עשוייה להיות עיסקה מאד מוצלחת והרווח עליה עשוי להגיע לאלפי אחוזים. הרעיון הוא להבין ולדעת איפה מומלץ לרכוש ומתי. לשם כך יש להתייעץ עם שמאי שילווה את תהליך הרכישה מבדיקת הקרקעות השונות ועד לרכישה עצמה .

בדיקות שרצוי לעשות בעזרת השמאי
שמאי יוכל לומר לכם אודות ייעוד הקרקע האפשרות להפשרתה ומחירה הריאלי בשוק כיום. כדי להיות בטוחים בהשקעה שלכם יוכל שמאי קרקעות לבדוק עבורכם את הדברים הבאים: מרחק הקרקע מהישוב, מציאות קווי מטח גבוה באיזור והשפעתם על אפשרויות הבנייה, בדיקה בטאבו שהמוכרים הם אכן בעלי הקרקע וכי אין שיעבודים על הקרקע או הערות אזהרה של רשות העתיקות וכדומה. במקרה של חוזה חכירה מן המנהל יבדוק השמאי מה ייעוד הקרקע והאם אינו מיועד לשימור הנוף, שמורת טבע וכדומה. שמאי יוכל לבדוק האם הקרקע אינה חלק מתוכנית מתאר והאם יש כבר תב”ע ( תכנית בניין עיר ) בהליכי תכנון או באישור ובאיזה שלב. גם בדיקת תוכנית מתאר ארצית מחוייבת וגם תוכניות מתאר מחוזיות שאותן יבצע השמאי עבורכם. כמו כן יברר השמאי עבורכם מה היא מדיניות ההפשרה של אדמות בישוב והאם לישוב יש תקציב פיתוח מספיק לשם כך. בסופו של דבר יעריך לכם השמאי את מחירה האמיתי של שווי האדמה בפועל הכולל את הפוטנציאל העתידי שלה .

כותב המאמר הוא אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור