מדוע צריך להמתין להפשרת קרקע חקלאית

מאת: אורן קובי

אורן קובי

הפשרת קרקע חקלאית אינו תהליך פשוט. מדובר על תהליך בירוקראטי סבוך הדורש לא מעט זמן המתנה. הפשרת הקרקע תלויה במדיניות הנדל”ן הכללית בישראל אשר מגדירה שטחים מסוימים לבניית מגורים או שטחי מסחר. כאשר רוכשים קרקע חקלאית בתור השקעה, חשוב להבין שמדובר באפיק השקעה פחות דינאמי. אולם, כאשר הקרקע מופשרת מדובר על השקעה משתלמת לכל הדעות.

מהי בעצם הפשרת קרקע?

משמעות ההגדרה “הפשרת קרקע” פירושה שינוי הייעוד הנוכחי של קרקע חקלאית לקרקע אשר מיועדת לבנייה, בין אם מדובר בשטחי מגורים או שטחי מסחר. תהליך השינוי מתבצע בפועל באמצעות הגשה של תוכניות ההפשרה לוועדה מקומית ומשם לאינספור וועדות אחרות עד לקבלתן או דחייתן.

כמה זמן אורך התהליך?

כאשר רוכשים קרקע חקלאית אשר עתידה לעבור את תהליך ההפשרה, יש לקחת בחשבון כי מדובר על תהליך ארוך וממושך. אין הגדרת זמן קבועה או צפי סיום מדויק. תהליך ההפשרה תלוי באינספור אישורים הניתנים על ידי גורמים שונים ובוועדות שונות. לפיכך, רצוי להצטייד בסבלנות יתרה ומתוך ידיעה כי ההשקעה עשויה להשתלם רק בעוד מספר שנים לא מועט. אולם כאשר הקרקע הופשרה וניתנו כל אישורי הבנייה הרלוונטיים, דובר על השקעה נכבדת ומתגמלת במיוחד.

מדוע יש צורך בהפשרת קרקע?

מדינת ישראל ישנם חוקים קפדניים בנוגע לשימוש בקרקעות ובשטחים השונים. אדם לא יכול לעשות ככל העולה על רצונו בשטחי המדינה, גם אם מדובר בשטח פרטי. קרקע אשר ייעודה הוגדר מראש כקרקע חקלאית ניתן לגדל עליה גידולים חקלאיים בלבד. כל שימוש אחר ייחשב כעבירה על החוק לכל דבר, ויגרור את העונשים והקנסות כפי שהם מופיעים על פי חוק. תוכניות המתאר הארציות קבעו מראש כיצד תיראה הבנייה הציבורית במקומות שונים בארץ. כאשר עולה הצורך לאכלוס שטחים חדשים, קרקעות חקלאיות נוספות מופשרות והליכי בנייה חדשים מתחילים. מיותר לציין, כי כאשר תהליך ההפשרה מאושר, בעלי הקרקע זוכים לעלייה עצומה של ערך הקרקע וברווח הכלכלי. זו הסיבה המרכזית לכך שכאשר רוכשים קרקע חקלאית יש לבחון את מיקומה הגיאוגרפי ואת צורכי השוק העתידיים בכל הקשור לבנייה.

 כותב המאמר הוא אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור