מיסים והיטלים בהפשרת קרקע חקלאית

כאשר אתם מעוניינים ברכישת קרקע חקלאית בכוונה להמתין להפשרתה על מנת למקסם את הרווחים שלכם, עליכם להכיר בכמה עובדות חשובות אשר יעזרו לכם לקבלת החלטה מושכלת ונכונה, ובעיקר ריאלית. ברוב המקרים מדובר בתהליך ארוך של שנים, ועליכם לדעת מראש, כי השקעה זו תניב פרי רק בטווח הרחוק. אין זה אומר שההשקעה אינה כדאית עבורכם, חלילה, אלא שמוטב להכיר את הנתונים מאשר להיות מופתעים לאחר ההשקעה עצמה .

מאת: אורן קובי 

הפשרת קרקע חקלאית והפקעה לצרכי הציבוראורן קובי

במידה והאדמה אשר תרכשו תגיע למצב של הפשרה ויאושרו תוכניות הבנייה השונות לאיזור זה, ניתן יהיה להפקיע מכם עד כ – 40% מהאדמה אשר רכשתם לצרכי הציבור ללא אישור מיוחד או מתן פיצוי לבעלי הקרקע, קרי – אתם. הפקעה זו מתבצעת לצרכי הקמת גנים ציבוריים, בתי ספר, מבני ציבור שונים וכיוצא באלה. יש מקומות שההפקעה הינה גדולה יותר, ובמקרים אלה יפוצו בעלי הקרקע, אבל יש לזכור כי הפיצוי אינו מגיע לרווח שתכננתם בעת רכישת הקרקע .

כפי שנאמר כבר, הפקעת הקרקע מתבצעת לטובת הציבור הרחב, והדבר נעשה לאחר ההפשרה של הקרקע. את השטח אשר נותר מחלקים בין בעלי הקרקע השונים לפי יחס הקרקע שיש לכל אחד מהם .

היטלים ומיסים נוספים בהליך הפשרת הקרקע

בנוסף להפקעת הקרקע לצרכי הציבור, דבר שמקטין את ערך הקרקע אשר רכשתם בהרבה, ובעקבות שינוי ייעוד הקרקע מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה, מוטלים על בעלי הקרקע היטלים שונים אשר יפגעו ברווח המתוכנן. היטל השבחה יכול להגיע עד לכ – 50% משיעור העלייה בערך הנכס אשר נובע משינוי ייעוד הקרקע. בנוסף לכך, תצטרכו לשלם כמובן גם מס שבח שמגיע כיום   לכ – 25% מרווח ההון שלכם על הקרקע .

כיום אין לדעת מה יהיה אורכו של הליך שינוי ייעוד קרקע והפשרתה לבנייה. הדבר תלוי בגורמים רבים שלא ניתן לומר זאת בבירור. רוב המומחים אומרים שיש לקחת בחשבון מינימום של חמש שנים כדי להגיע למיצוי הליך שינוי של ייעוד קרקע .

 כותב המאמר הוא אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור