אורן קובי: ״אלו יהיו הטרנדים בתחום הנדל״ן העולמי ל-2020״

אורן קובי 2020

יזם הנדל״ן אורן קובי, תמיד נמצא עם האצבע על הדופק בנושא מגמות בתחום ההשקעה בנדל״ן. נראה ש-2020 תהיה שנה המאופיינת בקולקטיביזם בתחום הנדל״ן העולמי, לאור בעיית מחירי הנדל״ן בערים מרכזיות בכל העולם.

פירמת הענק PWC שיחררה את התחזיות שלה לשנת העסקים הקרבה. התחזיות מצביעות שהצמיחה במשק האמריקאי תמשיך לצמוח בשנה הקרובה, והמשך מלחמת הסחר עם סין. עוד צוין בדו״ח כי ישנה אופטימיות ביחס ליכולת של שוק הנדל״ן לעמוד באתגרים הכלכליים שיופיעו השנה, ולא צפויה נפילת מחירים דרמטית.

מגמה בולטת אחת שנראה היא בתים להשכרה שיהפכו קטנים יותר: מעסיקים גדולים צפויים לפעול במישור הפוליטי כדי לאשר בנייתן של יותר דירות כך שיהיו יותר ידיים עובדות, אך דירות קטנות לאור המחירים הגבוהים בערים הגדולות למטר מרובע. תופעה נוספת שתשפיע ב-2020 על הנדל״ן היא ההתחממות הגלובלית וגלי חום: טמפרוטורות גבוהות בסביבות אורבניות מעלות את צריכת החשמל בבניינים, ולכן יעשו מאמצים לייעול צריכה אנרגטית. החום ישפיע גם על העדפותיהן של צרכני דיור, שייבחרו לגור במקומות צוננים ונעימים יותר.

לפי אורן קובי, גם מגורים משותפים יהיו מאפיין של 2020: לפי המומחים, הגענו לקו השבר במחירי הדיור, כך שמעמד הביניים שרוצה לגור בעיר, חייב לעשות זאת תוך חלוקת עלויות עם נוספים, ולא יכול לשכור דירה בעצמו. זו תהיה בעצם המגמה החזקה: תפיסת מגורים קהילתית יותר בתוך העיר שנחשבה פעם מעוז של אינדיבידואליזם. מגמה נוספת שתהיה היא ״היפסטרוויל״, שכונות של ״היפסטרים״ שייווצרו ברחבי ערים, שיתאימו להעדפות התרבותיות והקולינריות של ״היפסטרים״ בערים גדולות בכל העולם.