איך כדאי לאתר קרקע חקלאית להשקעה?

קרקעות חקלאיות להשקעה הינן הבחירה המועדפת על משקיעים רבים בימים אלו, בהם מחירי הדירות מאפשרים פחות גמישות ליצירת רווחים. שטחה הקטן של מדינת ישראל, עם גלי העלייה והגידול הרב באוכלוסייה מדי שנה, מביא להפשרת קרקעות מסיבית, אשר נעשית כבר מזה כמה שנים. הצורך ליישב משפחות חדשות רבות לא נענה על-ידי בנייה של מגדלי יוקרה במרכז העיר, אלא על-ידי בנייה של קבוצות רכישה או משקיעים שרואים רחוק, רוכשים קרקע חקלאית להשקעה ובונים עליה פרויקטים.

נכתב על ידי צוות האתר של א.ר. לוג’יסטיק נדלן

איתור קרקע חקלאית להשקעה
איתור קרקע חקלאית להשקעה

איתור קרקעות חקלאיות נעשה לרוב על-ידי בעלי מקצוע המתמחים בתחום. הרבה מאוד מקרקעות המדינה נמצאות בבעלות מנהל מקרקעי ישראל, והן נחשבות להשקעה טובה פחות. ובכל זאת, גם באדמות אלו יש רווח, כאשר השקעה בקרקע חקלאית מכל סוג יכולה להיות בעלת פוטנציאל רווחי רב במדינה קטנה כמו ישראל. אדמות בטאבו, שנרשמות על שם הבעלים שלהן, נחשבות להשקעה נחשקת, ואיתורן אינו פשוט כלל.

תחילת הדרך – במפה

חיפוש אדמות מתחיל במפה, ובהבנת האזורים השונים מבחינות שונות. קריטריונים רבים עומדים מאחורי הבחירות של מחפשי הקרקעות. מי שמחפש קרקע חקלאית להשקעה יודע שהביקוש גדול, והחיפוש תובעני. קריטריון אחד לדוגמא הנו התכנית המוניציפלית הקיימת.

קרקעות רבות נמצאות במקביל או בסמוך ליישוב מתפתח, יישוב בצמיחה או שכבר תוכננו עליו תכניות. תכניות שכאלו יכולות להיות בשלבים שונים, משלב הרעיון, דרך שלב התכנון בשטח ועד לאישור ולהוצאה לפועל. לכן כדי לאתר קרקעות מסוג זה, מומלץ להביט במפה ולזהות ישובים קטנים וחקלאיים. את החיפוש מתחילים מסביב למקומות אלו, ותרים אחרי ישובים עם תכניות פיתוח קיימות. החיפוש כולל למשל סקירה של תכניות להקמת כבישים ומחלפים גדולים, או תכנון תחנות רכבת, גורמים שמעלים את ערך הקרקע מבחינה כלכלית.

חיפוש אמיתי – רק עם מקצוענים

הרעיון של השקעה בקרקע חקלאית נפוץ למדי בישראל, והתחרות על האדמה המצומצמת עולה מדי שנה. לכן, מי שמחפש השקעה מסוג זה, מומלץ שיפנה לייעוץ מקצועי ויעבוד עם סוכנים מקצועיים. איתור קרקע חקלאית ראויה להשקעה הוא רק שלב אחד מתהליך ההשקעה, והדרך מהרעיון והרצון עד לרגע בו הקרקע בידכם ואתם בדרך לרווחים, היא ארוכה, אך משתלמת.