איך משקיעים בנדל”ן בחו”ל בזהירות?

השקעות הנדל"ן בחו"לתחום השקעות הנדל”ן בחו”ל תופס תאוצה בשנים האחרונות. השקעות ברחבי העולם הפכו לאטרקטיביות יותר מהשקעות בארץ עבור המשקיע הישראלי. אך עם זאת, עקיצות רבות (בעיקר על ידי חברות ישראליות) הוסיפו רמה מסוימת של סיכון להשקעה שנראית כמעט סולידית. שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי כיצד להשקיע בנדל”ן בזהירות.

בדקו האם אתם מול המשווק או מול החברה השותפה עמכם בהשקעה

“הדבר החשוב ביותר לפני שנכנסים לעסקאות נדל”ן הוא ביצוע בדיקה מקיפה על החברה עמה אתם יוצרים את ההתקשרות”, אורן קובי ממשיך ומסביר, “בדקו מה הזיקה של החברה המשווקת לנכס. האם היא גם מנהלת אותו בפועל, או שבכלל אתם עומדים מול מתווך שאין לו קשר ישיר לעסקה עצמה”.

בדקו כיצד הנכסים רשומים – על שמכם או על שם חברה חיצונית

“בהשקעה בנדל”ן מסחרי בארץ, רבים מגלים כי בעצם הם אינם משקיעים בנכס אחד אלא בקרן הרוכשת נכסים, משכירה ומוכרת אותם”, מפרט קובי, “בהשקעות נדל”ן בחו”ל אתם עשויים לרכוש נכס אחד, או בעצם להיות שותפים בחברה המשקיעה בנכסי נדל”ן.

בפועל, שום נכס אינו רשום על שמכם, אלא אתם מתחלקים עם החברה עצמה ועם משקיעים נוספים ברווחים משכירות. במצב שהחברה קורסת, לא תמיד יהיו בידכם הביטחונות לקבלת הכספים. לעומת זאת אם הנכס רשום על שמכם, אתם יודעים שבמצב בו החברה פושטת את הרגל – אתם עדיין בעלי הנכס”.

בדקו עסקאות נוספות של החברה באותה המדינה

00052

אורן קובי מסכם: “יזמים רבים קפצו על ההזדמנות של תיווך עסקאות בחו”ל. חלקם עדיין חסרים את הניסיון בעבודה עם החברות בחו”ל, והם למעשה מתגלחים על גבכם.

לפני שאתם חותמים על עסקה, בדקו היטב את המספרים הנמסרים לכם, את העלות האמתית של הנכס ואת התשואה הצפויה, וכן בדקו האם מדובר בחברה שכבר ביצעה פרוייקטים מוצלחים בעבר. עבדתם קשה על הסכום המושקע. אל תסכנו אותו”.