האם כדאי להשקיע בנדל”ן בליטא?

השקעות נדל''ן באנגליה

ליטא שוכנת לחופי הים הבלטי, בצד הצפון מזרחי של יבשת אירופה. ליטא הצטרפה למדינות האיחוד האירופי בשנת 2004 ומאז נרשמה עלייה עקבית במחירי הנדל”ן במדינה, עד לשנת 2008 בו חל משבר כלכלי ברחבי העולם. “כיום, זהו שוק יציב וניתן למצוא בליטא נכסים אטרקטיביים ביותר לצרכי השקעה” כך אומר איש הנדל”ן אורן קובי.

היכן כדאי להשקיע?

עיר הבירה של ליטא היא וילנה, עיר מערבית מפותחת, בעלת היסטוריה עשירה, בה נמצאים מוסדות ההשכלה, השלטון והכלכלה מדגיש אורן קובי. בעיר ישנה מגמה חזקה של בניית בנייני מגורים עכשוויים ומרכזי קניות ובילוי, יחד עם שימור בתי המגורים ההיסטוריים. העיר השנייה בגודלה היא קובנה ובשתיהן ניתן למצוא נכסים במחירים משתלמים, המשתנים בהתאם למיקום הגיאוגרפי הספציפי.

התשואה השנתית עבור השכרת נכס בליטא עומדת על 4 עד 5 אחוזים. כאשר מדובר על מיקום מרכזי בעיר וילנה, ניתן להשכיר דירה בגודל של כ-120 מ”ר בתשואה של 4 אחוז ודירה קטנה יותר בתשואה של 5 אחוז.

הגורמים שמשפיעים על מחירי הנדל”ן למגורים

כאשר באים לרכוש נכס להשקעה בליטא ובכלל, חשוב לעשות סקר שוק מעמיק ויסודי, בהתאם לצרכים האישיים של כל משקיע ולהביא בחשבון את הגורמים הבאים: מיקום גיאוגרפי – האם מדובר באזור העיר העתיקה או בחלק החדש של העיר, באיזו שנה נבנה הנכס – האם זוהי בנייה מודרנית או שמא מדובר בבנייה ישנה מהתקופה הסובייטית, מספר החדרים בנכס – בליטא קיים ביקוש גבוה לדירות בנות שני חדרים אשר מחירן הוא קרוב לדירה בת 3 חדרים. זאת, מאחר ובעונת החורף העלות הכספית עבור חימום הבית יקרה מאוד ומבוצעת רק על ידי מפעל בבעלות ממשלתית.

הוצאות מיסוי

אורן קובי אומר שאחוז המיסוי בליטא אינו גבוה במיוחד ומשקיעים זרים חבים בתשלום 15 אחוז מס שנתי, עבור השכרת נכסים שרכשו להשקעה, בקיזוז פחת והוצאות של הנכס. כלומר, שיעור המס יעמוד על 3 עד 5 אחוזים, בהתאמה לסכום המשכורת החודשית. בנוסף, ממשלת ליטא מעודדת השקעות של תושבי חוץ ולכן אין כל הגבלות החלות בעת רכישת בית או דירה להשקעה וניתן אף לזכות באשרת קבע.