הסיבה שיותר ויותר ישראלים משקיעים בנדל”ן בברלין?

בשנת 2014 דיווחו ב”גלובס” על עלייה של יותר מ-30% בנכסי הנדל”ן במנהטן לאורך עשור. מומחי נדל”ן מעריכים כי יש סיכוי גבוה לראות עלייה כזו גם בנוגע להשקעות נדל”ן בברלין בעוד 10 שנים. מדובר כאן בהזדמנות היסטורית להשקעה, השאלה מי ישכיל לנצל אותה?

מי משכיל לנצל את הזדמנויות הנדל”ן בברלין?

“התשואה בברלין גבוהה פי 2 מאחוזי התשואה הממוצעים להשקעה בנדל”ן בישראל, והחברות הישראליות המלוות את הרוכשים בכל צעד גורם ללא מעט ישראלים למצוא הזדמנויות נדל”ן דווקא בבירה הגרמנית“, מסביר אורן קובי.

מדובר כאמור בהזדמנות שלא תישאר לעד, במיוחד לאור העובדה כי ברלין הופכת ממש לימים אלו לזירת היי-טק אירופאית, שחברות ענק נוהרות אליה בגלל האטרקטיביות שהעיר מציעה.

מדוע ברלין אטרקטיבית כל כך להשקעה?

  • נדלןמחיר – מטר מרובע בברלין עולה כיום בין 3,000 ל-4,000 יורו, כשליש ממחיר מ”ר אצל מקבילותיה לונדון או פריז. ניתן למצוא דירות סטנדרטיות, ברחוב שקט קרוב לשדרה מרכזית בעיר, במחירים שנעים בין 150 ל-200 אלף יורו.
  • ביקוש מצד המקומיים – אורן קובי מסביר כי רק 15% מתושבי ברלין מתגוררים בדירות שרכשו, כל השאר מתגוררים בשכירות. שוק השכירות בברלין, בין המתקדמים ביותר באירופה ובעולם כולו, מביא את האוכלוסייה הברלינאית להמשיך לגור בשכירות כל ימי חייהם מבלי לרצות לקנות נכס.
  • חוק מס דירה שלישית – חוק מס הדירה השלישית שמוביל שר האוצר כחלון, יצר אי בהירות לגבי משקיעים ישראלים. מטרת החוק היא כאמור, להוריד את כמות המשקיעים מהשוק המקומי. במקרה שהחוק יעבור, התוצאה תהיה אחת – המשקיעים הישראלים יתחילו לחפש נדל”ן מעבר לים.

“כיום יש המון חברות ניהול מנוסות המלוות את הרוכש יד ביד החל מרגע חיפוש הנכס. רכישת נכס בעזרת אותן חברות מאפשר למשקיע מקסום רווחים וצמצום סיכונים בהשקעה.”, מסביר קובי.