מחירי נדל”ן נמוכים ואיכות חיים גבוהה: על עלייתה של ברלין

תחום השקעות הנדל”ן בחו”ל תפס תאוצה משמעותית בשנים האחרונות. העובדה כי הבנקים נותנים תשואה אפסית על השקעות סולידיות, חוסר היציבות של הבורסות השונות בעולם, מחירי הנדל”ן הגבוהים בארץ והאטרקטיביות של רכישת נדל”ן באירופה ובארה”ב הופכים את ההשקעות בנכסים מניבים מעבר לים לקורצים במיוחד עבור המשקיע הישראלי.

berlin1223-cathedral-1882397_640-1

אז מה גרם לאורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, לבחור דווקא בברלין כיעד להשקעות בנכסים מניבים? עקבנו אחרי המחקר המקיף שערך על שוק הנדל”ן בברלין והשתכנענו. ברלין היא המקום האידאלי להשקיע בו בשנים הקרובות.

שינויי חקיקה המקפיצים את המחירים של נכסים בעיר

“תחום השכירות ורכישת הנכסים בברלין השתנה בצורה דרסטית בשנים האחרונות. אם לפני כמה שנים, יזם שהיה מעוניין לרכוש דירה אחת נאלץ לקנות את הבלוק כולו, היום ניתן לרשום כל דירה בנפרד בטאבו”, אומר קובי. “שינויים בחקיקה הובילו להתעניינות גוברת והולכת של משקיעים מעבר לים והתחילו לגרום לעליה יציבה של כמעט 10% במחירי הדירות בברלין מדי שנה”.

“גם מחירי השכירות עולים בהתאם. למרות שלא ניתן להעלותם בצורה דרסטית”, מוסיף קובי, “עדיין בכל שלוש שנים מותר להעלות את מחיר שכר הדירה ב-15%”. עובדה זו מובילה לעלייה הדרגתית במחירי השכירות של 5% בשנה.

המחירים רק יעלו

“שוק הנדל”ן בברלין מושפע מכמה גורמים. כניסה של משקיעים כבדים לתחום, שינויי חקיקה שנועדו להקל על משקיעים מקומיים ועל משקיעים מעבר לים לרכוש בברלין נדל”ן מניב, והביקוש הגבוה של צעירים מרחבי אירופה להתגורר בעיר התוססת”. אורן קובי אינו רק מסייע לישראלים לרכוש נדל”ן בברלין, אלא גם משקיע בנכסים רבים בעצמו.

אם מדובר בנכסים כה אטרקטיביים, מדוע המחירים לא זינקו משמעותית עד כה?

קובי מסביר בפשטות את התהליך שהתרחש: “הרגולציה הקפדנית מנעה את קפיצת המחירים. בעוד לא ניתן לשלוט על מחירי רכישת הדירות, ההגבלה על מחירי השכירות הופכת את התשואה לנמוכה יותר כעת. אם לפני כמה שנים התשואה הממוצעת עמדה על כמעט 10%, היום היא כבר ירדה, ולכן המשקיעים עוד לא מיהרו לקנות את הנכסים.

אנו נמצאים בנקודה שבה מחירי השכירות ימשיכו ויעלו, ומי שרוכש היום, יחזור לקבל תשואה נאה מאד בעתיד עם מחירי שכירות גבוהים ונכסים ששווים יותר משווים היום”. עד כה נראה שהמגמה היא אכן חיובית, וכאשר מדובר במשקיע מנוסה – בהחלט כדאי להקשיב.