מתוך גלובס: “לברלין תחזית חיובית לעלייה במחירי השכירות והנכסים”

נדל"ן בברלין - עדיין מהזולים באירופה

דו”ח של חברת PWC קובע שוב כי ברלין היא יעד ההשקעה המובילה באירופה. אולם משקיעים רבים עדיין חוששים להשקיע בה בגלל שאינם מגיעים את שוק הנדל”ן בעיר. כיצד ניתן להתמודד עם הבעיה?

נדל"ן בברלין - אורן קוביזו השנה השלישית שדו”ח של חברת PWC, המבוסס על ראיונות עם 781 פעילים בתחום הנדל”ן באירופה, מציג נתוני צמיחה מרשימים בתחום הנדל”ן בברלין. בדוח האחרון של שנת 2017 ברלין זכתה לציון כדאיות השקעות של 4.21 מתוך 5.

צמיחת האוכלוסייה בעיר

מאז 2014 חל גידול של 10% במחיר הקניה של נכסים בברלין, וכיום המחיר עומד על כ-3.5 אלף אירו בממוצע למ”ר. אוכלוסיית ברלין ממשיכה לגדול כל שנה בכ-50 אלף תושבים, ונתוני התעסוקה וההכנסה הפנויה של התושבים גדלה גם היא בהתאמה.

צמיחה כלכלית זו מעודדת את הממשלה לפתח פרויקטים ציבוריים ולמשוך חברות בינלאומיות ועסקים רבים לעיר.”, מסביר אורן קובי, יזם נדל”ן המתמחה בנדל”ן בברלין.

ליווי צמוד ברכישת נדל"ן בברלין - אורן קובי
ליווי צמוד ברכישת נדל”ן בברלין – אורן קובי

הנתונים המרשימים הללו לא צמחו יש מאין – חשוב לזכור שיותר מ-80% מאוכלוסיית ברלין מתגוררת בשכירות. נתון זה מוביל לביקוש גבוה לנכסים, ועדיין מספר הפרויקטים והתחלות הבנייה נמוך משמעותית מהביקושים. יחד עם זאת, לפי הדוח של PWC ברלין עדיין נחשבת לבעלת פוטנציאל השבחה גבוה למרות מחיריה הזולים.

איך מתמודדים עם הביורוקרטיה הגרמנית?

חוסר ההבנה של משקיעים בביורוקרטיה הגרמנית מרחיקה לא מעט מהם מרכישת נכסים בעיר, אך ניתן להתמודד עם אתגר זה בצורה יעילה.

“הצוות שלנו מכיר את השוק הגרמני ומתעסק איתו המון שנים, וככאלה אנו יכולים להעניק ליווי צמוד ומקצועי למי שמבקש להכיר את שוק הנדל”ן בברלין מקרוב ולהשקיע”, אומר אורן קובי.