3 כללי בטיחות למשקיע המתחיל בארצות הברית

אם גם אתם נמנים על בעלי הון קטן, של מאתיים אלף שקלים ומעלה, וחושבים על השקעת נדל”ן בארה”ב, בוודאי יצא לכם לראות את שלל הפרסומות של חברות ניהול ישראליות ומתווכים המציעים בתים פרטיים ודירות בארה”ב. אכן, מדובר בהזדמנות פז לרכישת נכס בעשירית או פחות ממחירו של נכס דומה בישראל, אך עם זאת, כמו בתחומי השקעה רבים אחרים רצוי לבצע את ההחלטה בצורה מושכלת ובזהירות. התייעצנו עם אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן מעבר לים, וקבלנו ממנו כמה כללי בטיחות להשקעת נדל”ן באמריקה.

בדקו היטב את אזור ההשקעה

אחד הנושאים הכואבים כיום בהשקעות נדל”ן, מספר לנו אורן קובי, נוגע לזוגות שאבדו את כל כספם כאשר רכשו נכס מניב באזור ללא ביקוש מבחינת שוכרים. הנכס נשאר ריק למשך תקופה ארוכה, המשיך ליצור בור תקציבי כאשר המשקיעים נדרשו להמשיך לשלם מיסי רכוש שנתיים וביטוח מדי חודש. אלה שניסו למכור את הנכס, גילו שהיו צריכים להתפשר על מחיר נמוך במידה נכרת מהמחיר שהקיעו – וכך במקום תשואה דו ספרתית זכו להפסד דו ספרתי. לכן, נמליץ בדוק היטב את הביקוש באזור.

הכירו את המונח Vacancy Rate

בארה”ב, למזלנו משתף אורן קובי, כל המידע פתוח וחשוף לעיני כל. ניתן בקלות לבדוק באינטרנט כמה אחוזים מהנכסים באיזור אינם מאוכלסים – אם עלי ידי בעליהם או על ידי שוכרים. המושג Vacancy Rate מציג את שיעור הבתים הריקים בעיר מסויימת או באזור מיקוד מסויים (Zip Code). אם בדקתם שבמיקוד שלכם שיעור הבתים הריקים עולה על 10% – נסו לשים את כספכם במקום אחר.

san-francisco-views-4-1446205-640x480

בדקו את שווי הנכס כיום

וקובי שואל – חברת הניהול מתעקשת שהנכס שלכם שווה 70 אלף דולר? יכול להיות. אבל יתכן שמדובר בנכס ששווה גם 20% מזה. שוב, המידע באינטרנט פתוח לעיני כל, ואתם יכולים לראות באתר העיריה במחוז של הנכס בכמה הנכס נקנה היום ובעבר (מחוז = County אתר העיריה בו ניתן לבדוק את ערך הנכסים הוא בדרך כלל ה County Auditor). טיפ חשוב לסיום – נכסים רבים ספגו ירידת מחיר רצינית לאחר המשבר ב-2012 – ולכן מומלץ להתעלם מהערך של הנכס לפני שנה זו.